آلرژی فصلی با تجمع گرده‌های آلرژی‌زا و سرماخوردگی در اثر تکثیر طبیعی ویروس ها و باکتری ها در حفره بینی و انتشار آنها به سینوس ها، گلو، گوش و ریه ایجاد می شود.
شستشوی روزانه بینی به ویژه در فصول آلرژی و سرد سال از تجمع آلرژن‌ها و رشد و تکثیر بیش از حد عوامل بیماری زا در حفره بینی جلوگیری می کند و به همین دلیل میزان ابتلا به آلرژی فصلی و سرماخوردگی را بطور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد.

بنابر این
به منظور جلوگیری از آلرژی فصلی و سرماخوردگی مکرر بهتر است در فصول آلرژی و سرد سال حداقل روزی یک بار با روش صحیح و با حوصله بینی را شستشو دهید. نگران زمان نباشید هر نوبت شستشوی بینی حداکثر 3 تا 5 دقیقه وقت می گیرد.

در صورت شروع علائم سرماخوردگی
شستشوی بینی را به روزی 4 تا 8 بار بر حسب نیاز و مقدار ترشحات و گرفتگی بینی افزایش دهید.
از دم نوش های طبیعی و یا شربت های گیاهی حاوی آویشن، نعناع و پونه روزی چندین مرتبه استفاده کنید. (می توانید برای خوش طعم شدن اندکی نبات به آن بیافزایید)
بر حسب نیاز از استامینوفن برای کنترل تب استفاده کنید.
غلیظ شدن ترشحات مخاطی سبب طولانی شدن بیماری و افزایش احتمال رشد باکتری ها می شود بنابراین بهتر است در یک سرماخوردگی معمولی تا حد امکان از مصرف آنتی هیستامین ها بپرهیزید تا ترشحات مجاری تنفسی غلیظ نشوند.
ترشحات چرکی به معنی نیاز به آنتی بیوتیک نیست، بر اساس مستندات علمی با روش درمان خانگی در 95 درصد موارد پس از 5 تا 7 روز بهبود قابل ملاحظه ای خواهید داشت.

موارد نیاز به مراجعه پزشکی
اگر پس روز شستشوی بینی علایم آلرژی فصلی شما کاهش نیابد.
علائم و نشانه های پایدار سینوزیت حاد برای بیش از 10 روز بدون هیچ گونه بهبود علائم.
شروع علائم و نشانه های شدید بیماری شامل؛ تب بالای 39 درجه، ترشح چرکی از بینی یا درد صورت که حداقل 3 روز متوالی ادامه داشته باشد.
تشدید علائم و نشانه ها، هنگامی که در ابتدا حال بیمار رو به بهبودی بوده است. یعنی شروع تب جدید، سردرد و یا افزایش ترشحات بینی در ادامه ی عفونت ویروسی تیپیک دستگاه تنفس فوقانی که بعد از چند روز در حال بهبودی بود.